вівторок, 12 травня 2015 р.

Чи постарішає Львів на 16 років?

Стосовно дати заснування Львова історики сперечаються вже не один десяток, і навіть не одну сотню років. З плином років ця подія відсувається в глибину років. Здавалось би, до загальноприйнятої дати – 1256 рік, як року першої згадки вже усі звикли, понад те, саме вона фігурує у різноманітній рекламній продукції, класикою з поміж яких є горнятка з написом «Львів-1256». Власне про те, як історики «вирахували» цю дату я вже писав раніше. І хоча дата вже начебто усталилась, однак запитання в істориків таки залишились. Не так давно львівські науковці Іван Паславський та Ярослав Книш знайшли документи, які свідчать, що ймовірною датою заснування Львова є аж 1240 рік, ну а засновниками міста могли бути король Данило Галицький та його син Лев. 

Роль князя Лева Даниловича у заснуванні Львова незаслужено применшена. www.litopys.com.ua


Якщо це припущення вірне, то вже цього року ми мали б святкувати не 759-ту річницю, а 775-у, тобто невеликий ювілей. Зрештою, справа напевне не в ювілеї – зараз не та ситуація, а у встановленні істини. Я опитав кількох відомих львів’ян – і з числа істориків та гідів, і з числа представників влади – як діючих, так і колишніх – яку дату вони вважають ближчою до істини. І найперше, що варто відзначити – крапку у цьому питані ставити ще дуже рано, адже всі вони ставлять під сумнів і одну і іншу дату. Якщо узагальнювати – достеменної відповіді ми не отримаємо ніколи, бо ймовірно, такої одномоментної події і не було. Хіба-що раптом у пилюці якогось архіву (не обов’язково львівського) знайдеся указ короля Данила (а можливо і якогось іншого князя) з повеління закласти місто на схилах Високого замку.
На думку львівського екскурсовода Петра Радковця 1256 рік є датою не заснування, а першої письмової згадки про місто. 6767 рік від створення світу було зазначено в літописі. Це відповідає 1259 року. Натомість 1256 рік – дата, яку вивели на основі інших документів. Насправді коли було засновано Львів – це не знає ніхто – зазначив Петро Радковець. Натомість львовознавець Ігор Мельник ввважає, що першою згадкою про Львів є таки 1240 рік, однак припускає, що насправді місто могло виникнути ще у Х столітті.
У цьому документі ймовірно міститься перша згадка про Львів. www.gazeta.lviv.ua

Колишній виконувач обов’язків бургомістра Львова Зеновій Сірик припускає, що Львову понад 800, а можливо і понад 900 років. Якщо місто згадується у 1256 році, то початок його будівництва був на 100-200 років раніше. Очільник львівської області Олег Синютка, який багато років працював першим заступником львівського магістрату вважає, що це питання повинні вирішити науковці, хоча й зізнається, що й сам має історичну освіту.
Василь Куйбіда, який 8 років поспіль обіймав посаду міського голови вважає, що нова дата заснування Львова, яку встановили львівські історики Іван Паславський та Ярослав Кнш є приводом до фахової дискусії, яка і дасть відповідь на це запитання, відтак дату мають визначити фахівці.
Засновник галереї «Дзига» Маркіян Іващишин з великим зацікавленням поставився до інформації про 1240 рік, як ймовірну дату заснування Львова: «Якщо факт , заснквання Львова в 1240 є незаперечним (визнаним більшісттю наукового середовища) - то безперечно чим довша історія міста , тим краще.»
Художник Ігор Гавришкевич є прихильником класичної дати заснування Львова: «В історієграфї існує міжнародний принцип визначення дат заснування тих чи інших міст. Його суть полягає у тому, що датою заснування міста може вважатися тільки та, яка є найдавнішою його згадкою.Для м. Львова такою згадкою є відповідний запис 1256р. в Літописі, де наше місто згадується в контексті пожежі в Холмі. Тут варто зауважити, що інші згадки виявлені пізніше і за межами літописних записів не можуть рівнятися з вищезазначеним навіть якщо там фігурують такі дати, як 1240р. чи 1247р. та. Тому нічого сенсаційного з досліджень початку 18ст.французького історика Мішеля Лє Кієна що до заснування Львова у 1240р. не випливає. Зрозуміло і без цього, що Львів як великий населений пункт існував значно раніше.Про це засвідчують декілька факторів з яких незаперечними є археологічні дослідження, які підтведжують наявність тут поселень ще у 5ст. Зрозуміло, що поняття заснування Львова ,які інших міст є відносним.Є фактори за якими можна припустити, що коли народився син Князя Данила Лев то Львів ( приблизно 1225р) вже був достатньо великим і красивим на той час містом тому і сподобався батькові, який укріпивши його та надавши княжого статусу привернув до нього увагу купців іноземних держав.Напевно це і дало змогу поширити і формацію про заснування і назву Міста Лева. Але так як на цей час принціпи визначення дати заснування міст не змінилися то і відома нам дата 1256р. як заснування м. Львова залишиться незмінною. Що до виклю чення у цьому питанні, то воно стосується поки тільки м. Києва, для якого дату заснування було визначено за результатами археологічних розкопок ще у радянські часи.»
Одне з найдавніших зображень Львова. www.gazeta.lviv.ua

Найвідоміший львівський батяр та бард Віктор Морозов хоча й не чув про нову дату заснування Львова, однак вважає, що коли ця інформація є достатньо вірогідною, то цього року слід було відзначати 775-у річницю першої згадки про Львів. 
Врешті історик та львовознавець Ігор Лильо вважає обидві дати достатньо умовними, ну а археологи, на його думку, швидко доведуть що поселення на цій території існували і раніше. 
До речі, про археологів я вже писав раніше (див.: http://lvivreport.blogspot.com/2015/01/blog-post_15.html) експедиція під керівництвом Олега Осаульчука на вулиці Веселій (це район ринку «Добробут») знайшла залишки поселення празько-корчакської культури, яке вони датують 7 століття. Втім сам Олег Осаульчук це поселення із Львовом, як містом, не пов’язує. Для археологів таке явище не є чимось дивним, коли на одній ділянці вони знаходять поселення, які належать до різних часових періодів. Але це свідчить про інше – місце, на якому виник Львів дійсно настільки вигідне, що до нього повертались люди у різні епохи.