вівторок, 30 червня 2015 р.

ТОП-5 найпопулярніших львівських пам’ятників

Цього року у Львові з’явиться два нових пам’ятники – митрополиту Андрею Шептицькому та творцю національного українського гімну отцю Михайлові Вербицькому. (Див. докл.: http://lvivreport.blogspot.com/2015/05/blog-post_21.html). Кожен із них визначатиме як виглядатимуть майдани, в центрі яких вони стоятимуть. Навколо пам’ятники митрополиту вже розгорілись неабиякі пристрасті. Точніше, навколо того, як зміниться звичний усім вигляд площі Юра (Про це: http://lvivreport.blogspot.com/2015/06/blog-post_25.html). І вони мають всі шанси стати популярними серед львів’ян та гостей міста, які намагатимуться зробити собі фото на пам’ять біля пам’ятника. Або ж такими, що екскурсоводи намагатимуться оминати, аби не ганьбитись перед гостями. Зрештою для цих пам’ятників популярність – не основне.
Загалом у Львові є принаймні 61 пам’ятник – повідомляє всезнаюча Вікіпедія. Навіть, якщо якийсь монумент не потрапив до цього списку, то реальне число пам’ятників суттєво не відрізнятиметься. Найстаріший з поміж них – Янові Кілінському встановлений ще у 1894 році у Личаківському парку. Також є пам’ятники польського, совіцького періодів, але найбільше їх з’явилось таки за роки незалежності. Отож ми вирішили спробувати укласти невеликий рейтинг популярності пам’ятників. У якості експертів запросили львовознавців, журналістів, художників та піарників. Власне такий вибір експертів пояснюється тим, що пам’ятники є одним з елементів іміджу міста. Отож нашими експертами стали Зоряна Владика, Ігор Гавришкевич, Петро Радковець, Ігор Мельник, Ігор Лильо, Михайло Мишкало, Андрій Салюк та Анна Сюч. Якісь їхні відповіді були несподіваними, якісь – жоволі прогнозованими, однак у підсумку ми отримали п’ятірку найпопулярніших львівських пам’ятників.

Зниимка bruchwiese.livejournal.com


5. Львівським Ромео і Джульєті (Ромуальдо і Пелагеї). Цей пам’ятник ще називається Закоханим біля фонтану. Він є одним із наймолодших у Львові – його відкрили 9 травня 2013 року, скульптор – Мирослав Гоза. Взагалі фонтан, біля якого розташовано пам’ятник віддавна у Львові мав славу місця романтичного. Здається у 80-х роках його зробили «співаючим» -- увечері струмені води підсвічувались міняючи колір під такт музики. Подібна розвага тоді була лише у Місхорі, що у Криму. Практично одразу це стало улюбленою розвагою городян які сотнями увечері збирались подивитись на ці переливи світла. Потім фонтан перестали підсвічувати, і ось тепер фонтан став знову місцем романтичних прогулянок львівських парочок. Основою сюжету пам’ятника стала легенда про кохання львів’янки Пелагеї та італійця Ромуальдо – львівський аналог вічного сюжета Ромео і Джульєти, який дійшов до нас із глибини сторіч. 

Знимка otdihinfo.livejournal.com

4. Довший час на поштівках, які присв’ячені Львову найпопулярнішим пам’ятником був відкритий у 1904 році пам’ятник Адамові Міцкевичу. Вважається одним з найкращих монументів у світі на честь геніального поляка. Його висота – 21 метр, втім скульптура самого Міцкевича має лише 3,3 метри. Його автором є Антон Попель. За свій проект він отримав премію у 1000 корон. На відміну від інших пам’ятників австрійського та польського періоду йому пощастило більше, адже він таки залишився у місті на довгі роки ставши його візитівкою.

Знимка map.lviv.ua

3. Третім за популярністю наші експерти визначили пам’ятник Тарасові Шевченкові. Пам’ятник було відкрито 24 серпня 1992 року, однак повністю у всій красі пам’ятник було завершено у 1996 році. Фактично зразу він став центром міста, це основне місце проведення різноманітних мітингів, віч та акцій протесту. Окрім того пам’ятник став популярним місцем серед підлітків, адже на чималій площі перед майданом можна досхочу поїздити на роликовій дошці. І, врешті, це одне з найпопулярніших місць, де призначають зустрічі або побачення. Все таки поруч із пам’ятником численні кав’ярні та ресторани. А от щодо мистецької цінності творіння братів Сухорських і досі немає єдності. Про те, що пам’ятник подобається не всім говорить і його неофіційна назва: «жаба». Втім, ми ж зараз говоримо все таки про популярність, а з цим у монумента Щевченкові – все в порядку.

Знимка about.lviv.ua

2. 13 травня 2006 року Якщо у когось є сумніви щодо популярності пам’ятника Никифору Дровняку, то просто поглляньте на його правий палець, і всі сумніви у вас зникнуть. Це своєрідний ритуал серед туристів сфотографуватись в обнімку з пам’ятником потримавшись за палець художника. Пам’ятник відкрито ще у 2006 року, а його автором є популярний львівський скульптор Сергій Олешко. До речі, він також є автором ще одного львівського пам’ятника художнику Іванові Трушу а також скульптури бравому солдатові Швейку. Остання, між іншим, також є вельми популярною серед туристів, однак попри все, вона не є пам’ятником. Зокрема у неї немає фундаменту, а на початках працівники Віденської кав’ярні навіть на ніч забирали Швейка у приміщення.

Знимка lvivtour.com.ua

1. Найпопулярнішим львівським пам’ятником, з точки зору наших експертів є пам’ятник засновнику міста королю Данилові Галицькому. Пам’ятник відкрито у 2001 році, його автором є скульптор Василь Ярич, він є доволі масивним – 9 тонн бронзи та 60 тонн граніту при висоті у 18 метрів. Пам’ятник є обов’язковим пунктом для відвідин туристами – жоден екскурсовод, який знайомить гостей міста із його визначними місцями не може оминути цього монументу. Так само він є найпопулярнішим місцем зустрічі львів’ян, адже дуже зручно розташований. Втім щодо його мистецьку вартість у багатьох львів’ян є чималі сумніви, саме з чим пов’язана його неофіційна назва: «кінь». Саме тому типова домовленість про зустріч звучить так: «о такій то годині чекаю тебе біля коня».

(Продовження теми -- за тиждень)

Немає коментарів:

Дописати коментар