субота, 15 листопада 2014 р.

Унікальна пам’ятка: законсервоване житло довоєнного фабриканта

Помешкання львівського промисловця чудом зберегло свій вигляд столітньої давності.
На території одного з хлібокомбінатів Львова у майже первозданному стані зберігся дім колишних власників заводу, родини єврейських фабрикантів Аксельбрадів. Будинок збудований на початку 20 століття.  Внутрішній вигляд будівлі залишився практично незайманим, включаючи навіть деякі деталі умеблювання.

Варіантам вдалося проникнути всередину та оглянути унікальну пам’ятку елітного помешкання до-радянського Львова.
На жаль, доступ до будинку залишається закритим, оскільки на територію підприємства можуть потрапити лише працівники.

Причина, через яку будинок та його інтер’єри не зазнали руйнувань чи змін, дуже проста. Коли приватне підприємство перейшло до рук радянської влади і набуло статусу соціалістичного виробництва, шикарні приміщення, в яких до того проживав власник з родиною, віддали заводському партійному осередку. Тут лише час від часу проводилися урочисті засідання, а більшість часу у стінах дому нічого не відбувалося. Тож, експлуатація будівлі була мінімальною. Ні паркет чи плитка, ні ліпнина, дверні ручки чи вікна чи інші елементи інтер’єру не виходили з ладу і не потребували заміни.

Втім, важливо також, що будівлі вдалося щасливо пережити лихоліття війни. Очевидно, коли завод працював на німців, усе помешкання віддали високому начальству, яке не бачило потреби у переоблаштуванні дому.
Будинок має два фасади. Один, прикрашений дрібними декоративними елементами виходить на вулицю, однак, не має входу. А другий фасад, “для своїх” дивиться на внутрішній простір підприємства та має парадний під’їзд і чорний вхід для прислуги. Сюди також виходять балкони. Таким чином, мешканці користувалися максимальною приватністю.

Будинок поділяється на дві частини - в одній, скромнішій жила прислуга, а в іншій розміщувалася родина власника. Основні апартаменти Аксельбрадів розташовувалися на другому поверсі над парадних входом.
Сьогодні будинок практично не використовується. Урочисті засідання вже не проводяться, а нового застосування дирекція заводу поки не підібрала. 
Андрій Бондаренко
http://www.varianty.net/22886-unikalna-pamiatka-zakonservovane-zhytlo-dovoiennoho-fabrykanta

Від «ЛР»: За інформацією «Вікіпедії» у цьому репортажі мова йде про паровий млин фірми «Д.Аксельбрад і син» який знаходиться за адресою вул.. Богдана Хмельницького, 88. зараз у цьому приміщенні працює львівський хлібокомбінат N1